Blog

Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

blank

Göz kuruluğu, özellikle ekranlı araçların hayatımıza girmesiyle günümüz insanı için büyük bir problem oluşturur. Hayat kalitesini bozan ciddi şikayetlere neden olabilir.

Ekranlı araçlara uzun süre dikkatli bakmak kırpma refleksini bozar ve gözyaşı bezinin faaliyetini etkiler. Bazı hastalarda ise kirpik dibi iltihabı, kronik blefarit gibi rahatsızlıklar gözyaşı salgısını sekteye uğratır.

Özellikle kadın hastalarda 45 yaş sonrası hormonal düzensizlikler diğer etkenlerden birisidir. Tüm bu sebepler sonucu göz kuruluğu, gözde yanma, batma, sulanma, kızarıklık gibi birçok problem ortaya çıkar.

Göz kuruluğu tedavisi ile ilgili sitemizde birçok bilgi paylaşmıştık. Acaba bu tedavilere ek olarak beslenme ve ufak tedbirlerle göz kuruluğu şikayetleri azaltılabilir mi?

Göz Kuruluğu İyi Gelen Besinler

Su Tüketimi: Tıpkı tüm vücudumuz gibi gözyaşının da %70 kısmı sudan oluşur. Yeterince su tüketilmediği zaman gözyaşı üretimi bozulur. Bu sebeple günlük 2 litre su tüketmeyi tavsiye ederiz.

Balık : Deniz ürünleri ve balık omega 3 açısından zengindir. Omega 3’ün, sağlık açısından bir çok faydası olduğu bilinmektedir. Göz yaşının en dış tabakası yağ tabakasıdır. Omega 3 yağ tabakasının üretimini artırır. Ayrıca kirpik dibinden gözyaşı salgısına katkıda bulunur. Özellikle somon en çok tavsiye ettiğimiz deniz ürünüdür.

Yeşil sebze: Yeşil yapraklı sebzeler içerdiği antioksidanlar sayesinde göze fayda sağlar.

Kuruyemiş: Ceviz, kaju gibi kuruyemişler, içerdiği folik asit ve omega 3 sayesinde gözyaşı üretimine katkıda bulunur.

Baklagil: Yüksek protein ve vitamin içermesi etkili olmasını sağlar.

Zeytin yağı: Zeytin yağı faydaları anlatmakla bitmez. İçerdiği faydalı yağ asidi göz kuruluğu semptomlarını azaltır.

Meyve: İçerdiği antioksidan C vitamini fayda eder.

Göz Kuruluğuna İyi Gelenler

Bol su tüketmek,

Omega 3 den zengin besinler; somon balığı, yumurta, sebze, ceviz, kaju gibi kuruyemişler

Antioksidan içeren besinler; yeşil sebzeler, meyve

Göz Kuruluğuna Kötü Gelenler

Endüsriyel gıda: Her türlü kapalı ve uzun süre raf ömrü olan gıda, genel sağlık açısından olduğu gibi göz yaşı için de zararlıdır.

Kafein: Bol kafein içeren içecekler göz yaşı üretimine zarar verir. Aynı zamanda vücuttan su kaybına neden olur.

Kolalı ve gazlı içecekler: Yine içerdikleri kafein ve şeker nedeni ile sağlığımızı ve göz yaşı kalitemizi kötü etkileyen içeceklerdir.

Sigara: En önemli faktörlerden biridir. Sigara içenlerde göz kuruluğu daha yaygındır ve bulgular daha şiddetlidir.

Alkol: Alkol hem vucuttan su kaybına hem de üretim mekanizmasına zarar verir.

Göz kuruluğu kesinlikle hafife alınmaması gereken önemli bir rahatsızlıktır. Hayat kalitesini bozar. Aynı zamanda görme problemlerine de yol açar. Rutin beslenme ve diet de tedavide önemli yer tutar. Basit değişikliklerle şikayetlerde düzelmeler sağlanabilir. Tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir