Akıllı Lensler Nedir? (Çok Odaklı Göz içi Lens)

Akıllı lens, uzak, orta ve yakın mesafede gözlüksüz görüş sağlayan yapay göz içi merceğidir. Her insanın kendi gözünde doğal bir lens vardır, bu lens saydam ve esnektir.

Bu esnekliği sayesinde yakına ve uzağa bakış sırasında şekil değiştirip odaklama yapar. Bu sayede, uzağı ve yakını net görebiliriz. 40 yaş sonrasında kendi göz içi lensimiz esnekliğini yitirir.

Bu durumda yakını görmek için gözlüğe ihtiyaç duyarız. Akıllı lens, daha çok 40 yaş sonrası gözlükten bağımsız uzak ve yakın net görüş isteyen kişilere uygulanır.

Akıllı lens ömürlüktür ve yapıldıktan sonra tekrar gözlüğe ihtiyaç olmaz veya numara değişikliği yaşanmaz.

Göz içi Akıllı Lens Tedavisi

Lens tedavisi ile esneme yeteneğini yitiren kendi doğal merceğimiz, yeni yapay bir lens ile değiştirilir. Bu yeni takılan Göz içi akıllı lens uzak, orta ve yakın mesafeye odaklanma sağlar.

Göz içi lensler takılan kişilerde bir daha gözlük ihtiyacı olmaz. Numara değişikliği yaşanmaz. Katarakt gelişme ihtimali de ortadan kalkar.

Akıllı Lens Nasıl İşlev Görür?

Akıllı lens, uzak, yakın, orta mesafeden gelen ışığı farklı odaklardan kırarak ihtiyaç duyulan mesafede görüş sağlar. Lensler ile problem yaşanan mesafeye göre ayarlama yapmak mümkündür.

Ayrıca akıllı lens hastaların ihtiyaçlarına göre, kişiye özel hale getirilebilir. Bu sayede her mesafede gözlük ihtiyacı ortadan kalkar.

Akıllı Lens

Akıllı Lens

Akıllı Lens Kataraktı olan Kişilere Yapılır mı?

Akıllı lens, katarakt operasyonu ile aynı seansta yapılabilir. Yaşlanma, travma, kronik hastalıklar sebebiyle kendi lensimiz saydamlığını yitirip katarakt oluşabilir.

Katarakt operasyonu ile aynı seansta göz içerisine yerleştirilebilir. Böylece hastalar hem katarakttan kurtulmuş hem de ömür boyu gözlüksüz görüş elde etmiş olurlar.

Akıllı Lens Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Akıllı lens operasyonu katarakt var veya yok 40 yaş üstünde, uygun kişilere yapılabilir. Operasyon, her iki göz ayrı günlerde olacak şekilde planlanır. İki göz arasındaki süre bir ila yedi gün arasında hekimin ve hastanın tercihine göre değişmektedir.

İşlem süresi yaklaşık 10 dakikadır. Lens operasyonunda damla anestezisi kullanılır, genel anestezi veya hastanede kalmaya gerek yoktur, işlem sonrasında hastalar evlerine gidebilirler.

İlk gün göz bandajı yapılır, ertesi günkü kontrole kadar damla kullanımına başlanır. Kontrolde her şey yolunda bulunursa diğer göze de Akıllı lens operasyonu yapılabilir.

Akıllı Lens Markaları

Nedir bu pro akıllı lens?

Biz kliniğimizde Amerikan Alcon firmasının lenslerini tercih etmekteyiz. Firmanın ürettiği yeni nesil Akıllı lens, bu tedaviyi başka bir boyuta taşımaktadır.

Şimdiye kadar kullanılan trifokal (3odaklı) lens, yüzeyinde 20 kadar halka içerir. Bu halkaların her birinin ışık kırma indexi farklıdır. Yani her bir halka farklı mesafeyi görmemizi sağlar. Uzak için ayrı, yakın için ayrı bir halka fonksiyon görür.

Bu halkalar arasındaki geçiş zonlarında ışık kırma indexlerinin farklı olması bazı sıkıntılara sebep olur. Özellikle geceleri yaşanabilen ışık saçılmaları, kontrast kaybı gibi problemler bazı hastaların mutsuz olmasına sebep olmuştur.

Alcon Vivity’nin, 1 sene önce (2020 yılı içinde) FDA onayı alıp kullanıma girmesiyle, trifokal lenslerde yaşanan tüm problemler ortadan kalkmıştır.

Akıllı lens Alcon Vivity, halkasız yapıdadır. Sadece santraldeki dışbükey yapısı ile çok odağa gerek duymadan her mesafede gözlüksüz görüş sağlar.

Amerika‘da opere edilen hastalarda uzak ve ara mesafede %94, yakın okuma mesafesinde %92 memnuniyet bildirilmiştir.

Kendi klinik uygulamamızda da 40 hastada operasyon sonuçlarını değerlendirdiğimizde, hasta memnuniyeti %93’ lerde bulunmuştur.

Alcon Vivity ‘nin en büyük avantajı trifokal lenslerdeki gibi bir uyum sürecine ihtiyaç duymamasıdır

Lens Vivity ile trifokal lenslerde ilk bir ayda yaşanan kontrast kaybı riski ortadan kalkar.

Uzak görüşte yaşanan bulanık görme, geceleri olan ve 1 yıla kadar sürebilen ışık saçılması hiç yaşanmamaktadır.

Dikkat çekilmesi gereken en önemli nokta, sarı nokta veya diabet hastalarına trifokal lens yapılması önerilmezken, pro akıllı lens Vivity güvenle uygulanabilir.

Akıllı Lens Vivity ile Astigmat Düzeltilebilir mi?

Lens vivity ile astigmat düzeltilebilir, tüm refraksiyon (kırma) kusurlarında başarılı sonuç verir. Miyop, hipermetrop ve astigmatı aynı anda ve kalıcı olarak düzeltir.

Lens Alcon Vivity, Lazer Ameliyatı Olmuş Kişilerde Neden Daha Güvenli?

Akıllı lens operasyonu lazer yapılmış gözlere uygulanabilir. Ancak bazı hususlara dikkat etmek ve kornea haritalarını (topografi) dikkatli incelemek gerekir. Lazer operasyonu geçiren gözlerde korneada yüksek sıra aberasyonlar oluşur, bu ne demektir?

*Bu gözlerde ışık saçılması ve kontrast kaybı zaten vardır,

*Trifokal lensler, üzerindeki halkalar nedeniyle bu riski daha da artırabilir,

*Lens operasyonunu çok dikkatli planlamak gerekir.

Akıllı lens Vivity’nin sıradışı platformu sayesinde bu gözlerde yüksek sıra abberasyonların artma ihtimali yoktur. Lazer geçirmiş gözlerde son derece güvenilir sonuçlar verir ve operasyon sonrasında ışık saçılması, hareli görüş oluşmaz.

Akıllı Lensin yararları ve avantajları?

Tecrübeli bir hekim tarafından yapıldığında hasta açısından ağrısız, kısa (10 dakika) süren pratik bir işlemdir. Kişiler operasyondan hemen sonra günlük rutinine dönebilir.

Akıllı lens olan kişilerde bir daha katarakt problemi ortaya çıkmaz ve ömürlük bir tedavidir. Yani bir daha gözlük ihtiyacı, numara değişikliği gibi problemler yaşanmaz.

Göz içerisinde yıllar içinde bir deformasyona uğramaz, sıcak, soğuk, travma gibi dış faktörlerden etkilenmez.

Bazı hastalarımızın en çok merak ettiği konu, lensler gerekirse çıkartılabilir mi?

Bu sorunun cevabı teknik olarak evet hatta başka bir lensle değiştirmek de mümkündür. Ancak bunca yılda binlerce vaka yapmış bir hekim olarak hiç böyle bir değişime hiç ihtiyaç duymadık.

Katarakt Ameliyatında Akıllı Lens

Akıllı lens, günümüzde katarakt operasyonu olan hastaların çoğunda uyguladığımız bir lenstir.

Eskiden katarakt operasyonu sırasında kullanılan monofokal lensler kişilere uzak görüş sağlasa da yakın için gözlük takma gereği duyulmaktaydı.

Günümüzdeki lens teknolojisi ile artık katarakt operasyonu sonrasında ne yakın ne orta ne de uzak mesafe için gözlüğe ihtiyaç kalmaz.

Akıllı Lensleri Devlet, SGK karşılıyor mu?

Lens operasyon maliyetinin ufak bir kısmını SGK karşılamaktadır. Kullandığımız lens markasına göre maliyet belirlenir.

Göz içi Akıllı lens Kimlere Uygulanır?

Akıllı lens, 40 yaş sonrası yakın ve uzak gözlük kullanmak istemeyen kişilere, kataraktı olanlara yapılabilir.

40 yaş altında ise göz yapısı lazere uygun olmayan kişilere uygulanabilir. 18 yaş altı kişilerde göz numarasında değişmeler yaşanacağı için tercih edilmez.

Akıllı Lens Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı yorumları sonuçların gayet iyi olduğunu göstermektedir. Özellikle tedavi öncesi tüm süreç ile ilgili doğru bilgi almış ve o beklentilerle operasyon geçirmiş kişilerin memnuniyeti daha fazladır.

Sizler de kullanıcı yorumlarını değerlendirip bu tür bir tedaviye uygunluk açısından bizlerle görüşmeye gelebilirsiniz.

Aslolanın detaylı bir uygunluk muayenesi ve doktorla birebir görüşme olduğunu unutmamanız gerekir.

Akıllı Lensler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Akıllı lens için karar verirken önce kişilerin göz yapısının uygunluk açısından değerlendirilmesi gerekir. İleri düzey sarı nokta hastalığı, ileri evre keratokonus, aktif kanamalı diabetik retinopati, üveit, kontrolsüz glokom gibi bazı hastalıklarda uygulanmaz.

Lensler ömürlük bir çözümdür, zaman içinde göz içerisinde hareket etmez, deformasyona, değişime uğramaz ya da herhangi bir bakım gerektirmez.

Akıllı Lens Uygulamasının Zararları veya Yan etkileri var mı?

Lensler, uygun hasta seçimi yapıldığında başarı ve memnuniyet oranı oldukça yüksek bir işlemdir. Hekimin doğru gözü seçmesi kadar, hastanın da süreci iyi anlaması önemlidir.

Özellikle trifokal lenslerde (3 odaklı) ilk bir ayda, uzak görüşte bulanıklık ve geceleri ortaya çıkan ışık saçılmaları olabilir. Bu şikayetler geçicidir. Bir süre sonra tamamen kaybolur. Hastaya bu süreç iyi anlatılmazsa memnuniyetsizlik yaşanabilir.

Yeni nesil pro lens Vivity de bu tip problemler yaşanmaz ve hasta uyumu yüksektir.

Akıllı Kontakt Lens?

Akıllı lens göz içerisine operasyonla yerleştirilen yapay mercektir. Kontakt lens gibi takıp çıkarılmaz.

Akıllı Lens Miyop

Akıllı lens, 40 yaş sonrası miyop hastaları gözlükten kurtarmak için sıklıkla uyguladığımız bir işlemken, 40 yaş altındaki kişilerde göz yapısı uygun ise lazer operasyonu birinci seçenektir.

Miyop hastalarda, katarakt daha erken ortaya çıkar. Lens tedavisi sırasında katarakt da temizlenir, böylece kişiler aynı seansta hem katarakttan hem gözlükten kurtulur.

Miyopiye, eşlik eden astigmat da lens ile kalıcı olarak düzeltilebilir. Torik akıllı lensler, göz içerisine istenilen aksda yerleştirilir ve miyopi, astigmat, hipermetrop tedavi edilmiş olur.

Akıllı Lens Fiyatları

Akıllı lens seçimi yaparken kişinin ihtiyaçlarını karşılayabilmek yani kişiye özel bir tedavi planlamak gerekir, bir terzi ile otobüs şoförüne kullanılacak mercek aynı olamaz. Bu sebeple önce hangi merceğin kullanılacağına karar verip ona göre maliyet belirlemek gerekir.

Operasyon fiyatları kullanılacak merceğe göre değişmekle birlikte kabaca 10 bin tl ‘den başladığı söylenebilir. Akıllı lens fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için telefonla iletişime geçebilirsiniz.

Related projects