Göz çizdirme ameliyatı, görme kusurlarının giderilmesi için yapılır. Miyop, hipermetrop, astigmat gibi bozukluklar kalıcı olarak düzeltilebilir. Bu kırma kusurları, gözlük veya kontakt lens kullanmadan sağlıklı bir görme olmasına engel olur ve hayat konforu düşer. İşte bu durumda, halk arasında göz çizdirme ameliyatı olarak bilinen lazer operasyonu yapılır.

Göz Çizdirme Ameliyatı Nedir?

Çok eski yıllarda, göz bozuklukları sadece gözlük takarak düzeltilirdi. Zamanla kontakt lens kullanımı yaygınlaştı. Fakat göz kuruluğu, allerji, enfeksiyon, takıp çıkarma gibi zorluklar kişileri kontakt lensten uzaklaştırmıştır. Gözlük takmanın pratik olmaması ve kontakt lensin yarattığı dezavantajlar, hastaları tedavi arayışına itmektedir.

Özellikle son 20 yılda göz alanında yaşanan teknolojik gelişmeler baş döndürmektedir. Kullandığımız göz lazer cihazlarının hem hızı hem de tedavi başarısı artmıştır. Doktor olarak bizlerin de yüksek vaka tecrübesini eklersek, günümüzde göz lazer ameliyatı oldukça güvenli bir hale gelmiştir. Gözlük veya kontakt lens takmak istemeyen ve kalıcı bir tedavi isteyenler için iyi bir alternatif olmuştur.

1) Lazerle Göz Çizdirme Ameliyatı Nedir?
2) Lazerle Göz Çizdirme Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?
3) Lazer Tedavisi Çeşitleri Nelerdir?
4) No Touch Lazer
5) LASIK
6) Lazerle Göz Çizdirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?
7) Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
8)Göz Çizdirme Fiyatları 2022

Lazerle Göz Çizdirme Ameliyatı Nedir?

Lazerle göz çizdirme ameliyatı, uzak ve yakında oluşan görme bozukluklarının giderilmesi için yapılan bir lazer tedavisidir. Halk arasında lazerle göz çizdirme olarak bilinir.

Detaylı muayene ve testler sonucu göz yapısı uygun olan kişilere uygulanabilir. Dikkat edilecek noktalar, kornea kalınlığı ve yapısıdır. Ayrıca hastanın yaşı, yandaş hastalıkları, göz numarası gibi faktörler de önemlidir. Tüm bu kriterler değerlendirilip incelendikten sonra, lazerle göz ameliyatı planlanır.

Aslında Lazer bir ışık türüdür. Birçok farklı sektörde kullanılır. Lazerle göz çizdirme ameliyatında kullandığımız lazer, herhangi bir yakma veya kesme yapmaz. Hastanın operasyon sırasında, üstünde yanıp sönen ışığa 10-15 saniye bakması istenir. Burada hedef, korneanın en dış yüzeyini tekrar şekillendirmektir. Örneğin miyoplarda, kornea yüzeyi düzleştirilir, hipermetroplarda ise dikleştirilir. Lazerle göz çizdirme ameliyatı sayesinde kornea dış yüzeyi ideal hale getirilmiş olur. Odaklanma düzelir ve net görüş ortaya çıkar.

Lazerle Göz Çizdirme Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

 • 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. 6 ay arayla yapılan iki muayenede, numara ilerlemesinin durduğu tespit edilmelidir.
 • Kornea kalınlığı çok önemlidir. Göz numarasına göre değişmekle birlikte 475 mikron altında olmamalıdır.
 • Retina problemi (yırtık, dekolman, dejenerasyon) olmamalıdır.
 • 10 numaradan yüksek miyop ve 6 numaradan yüksek astigmat ve hipermetrop olmamalıdır.
 • Kornea şeffaf olmalıdır, özellikle merkezi bölümde skar dokusu olmamalıdır.
 • Şiddetli göz kuruluğu olmamalıdır.
 • En önemlisi keratokonus vb. kornea dejenerasyonları olmamalıdır.

Lazerle Göz Çizdirme Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Kişinin göz numarası, kornea kalınlığı, yaşına göre lazerle göz çizdirme ameliyatı yöntemi belirlenir. Detaylı muayene sonrası en önemli test kornea topografisidir. Kornea topografisinde elde ettiğimiz birçok parametre sonucunda hangi yöntemi uygulayacağımıza karar veririz.

No Touch Lazer

No touch laser yönteminde göze temas edilmez. İşlem öncesinde göze uyuşturucu özel bir damla damlatılır. Hastanın, üstünde yanıp sönen ışığa bakması istenir. Bu yöntemin avantajı, temassız olması ve bir vakum uygulanmamasıdır. Bu sayede korneası nispeten ince ve dik olanlara güvenle uygulanabilir. Dezavantajı ise işlem sonrası 48 saat kadar süren bir ağrı olmasıdır. Hipermetroplarda başarılı sonuç vermez. Ayrıca görsel netlik 5. günden sonra ortaya çıkar.

LASIK

Lasik yöntemi, uzun zamandır tecrübe ettiğimiz son derece güvenli bir yöntemdir. İşlem öncesinde yine özel bir uyuşturucu damla damlatılır. Sonrasında özel bir cihaz sayesinde korneada bir flep oluşturulur. Korneal flep altındaki dokuya lazer ışınları gönderilir. LASIK yöntemi miyop, hipermetrop, özellikle astigmat problemlerinin giderilmesi için uygun bir yöntemdir. Hasta ne işlem sırasında ne de sonrasında bir ağrı hissetmez. Lazer süresi daha kısadır. Ayrıca görsel netlik ertesi gün ortaya çıkar. Kişiler, rutin hayatlarına hemen başlayabilir.

Lazerle Göz Çizdirme Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Lazerle göz çizdirme ameliyatı öncesinde göz çevresine makyaj kesinlikle yapılmamalıdır. Kan sulandırıcı ilaç kullanımı (ağrı kesiciler) bırakılmalıdır. Kontakt lens kullanımı en geç 12 saat öncesinden sonlandırılmalıdır. Tüm operasyonlarda olduğu gibi alkol ve sigara kullanımı kesilmelidir.

Lazerle Göz Çizdirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz çizdirme ameliyatı daha öncede bahsettiğimiz gibi halk arasında lazerle göz çizdirme olarak bilinir. En çok uyguladığımız iki yöntem notouch lazer ve Lasik’dir. Her ikisinde de genel prosedürler hemen hemen aynıdır.

 • Hasta operasyon odasına alınır ve lazer yatağına yüz yukarı olacak şekilde yatırılır.
 • Her iki göze de özel damlalar damlatılır ve uyuşturulur. Böylece operasyon esnasında hiç bir şekilde ağrı sızı hissedilmez.
 • Damla sonrası her iki göz etrafı batikon yardımı sterilize edilir.
 • Ağız burun açıkta kalacak şekilde şeffaf bir örtü örtülür.
 • Gözün açık kalmasını sağlayan özel ekartörler yerleştirilir.
 • Tedavi aynı seansta her iki göz için yapılır.

Hazırlık sonrası operasyona başlanır. Her iki teknikte de çok ufak farklılıklar vardır.

No touch laserde göze temas etmeden lazer ışını yaklaşık 1 dakika kadar uygulanır.

LASIK yönteminde ise özel bir alet ile kornea flebi hazırlandıktan sonra 10-15 sn kadar lazer ışını gönderilir.

Hastaya operasyondan sonra kısa bir kontrol yapılır ve hemen taburcu edilir. Notouch lazerden yaklaşık 2 saat kadar sonra ağrı başlayabilir. Lasik sonrası ise hiç ağrı ve batma hissedilmez.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Verdiğimiz damlalar belirtilen süre kadar dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.
 • Özellikle ilk 4 gün gözü ovalamak ya da kaşımak kesinlikle tehlikelidir.
 • 1 ay ağır egzersiz tavsiye edilmez, 15 gün sonra hafif egzersize başlanabilir.
 • İlk bir hafta göze su değmemelidir.
 • İlk bir ay uv filtreli güneş gözlüğü takmak gerekir, oda ışığı sorun değildir.
 • Lasik sonrası ertesi gün bile araç kullanılabilir.
 • Notouch sonrası bir hafta araç kullanılması önerilmez.
 • Tavsiye edilen periodlarla kontrole gelinmesi gerekir.

Lazerle Göz Çizdirme Fiyatları

Günümüz koşullarında oldukça ekonomik şartlarla lazerle göz çizdirme ameliyatı olabilirsiniz. Gözlük veya kontakt lens maliyeti göz önünde tutulursa orta vadede artıya geçmek bile mümkündür. Siz de en uygun koşullarda lazerle göz çizdirme ameliyatı olmak için bize başvurabilirsiniz.

Related projects