No Touch Lazer Nedir?

No touch lazer adından da anlaşılacağı üzere göze temas olmadan yapılan lazer tedavisidir. No touch lazer kişiye özel planlanan özel bir lazer tedavisidir.

Tüm kırma kusurlarında başarılı sonuç verir No touch lazer ile miyop, astigmat ve hipermetrop göze dokunmadan düzeltilebilir. No touch lazer tedavisi olanların ileride başka göz operasyonları (katarakt, akıllı lens) geçirmesinde sakınca yoktur.

Günümüzde, ekranlı araç kullanımının artması, göz bozukluğunun da artmasını tetiklemiştir. Yapılan çalışmalarda, yüksek miyopinin genç yaş grupta daha sık görülmeye başladığı kanıtlamıştır. Bu da gözlük ya da kontakt lense bağımlı yaşam süresini uzatmıştır.

Kontakt lense bağlı yaşanan kuru göz, alerjik yan etkiler veya gözlük taşımanın zorluğu no touch lazer tedavisine olan ilgiyi artırmıştır. Aktif yaş grubundaki gençlerde bu tip bağımlı yaşam sosyal aktiviteleri kısıtlayabilmektedir.

No touch lazer ile yüksek miyoplar başta olmak üzere astigmat, hipermetrop başarılı bir şekilde düzeltilir.

No Touch Lazer

No Touch Lazer

No touch Tekniği Nasıl Uygulanır?

No Touch Laser tedavisi damla anestezisi ile yapılır. Lokal ya da genel anesteziye ihtiyaç yoktur. Operasyon esnasında ağrı olmaz.

Antiseptikle göz etrafı temizlendikten sonra ağız, burun açıkta kalacak şekilde şeffaf örtü koyulur. Tedavi boyunca göze herhangi bir cihaz teması olmaz. Lazer cihazından gönderilen ışınlarla göze doğrudan tedavi yapılır.

Hastanın tek yapması gereken yeşil ışığa bakmaktır. İşlem 40-50 saniye gibi kısa bir sürede sona erer. Her iki göze aynı seansta işlem yapılır.

Operasyon sonrasında, sadece ilk 3 gün takılacak koruyucu siyah bir gözlük verilir. Kullanılacak damlalar düzenlenir ve kısa bir istirahatten sonra taburcu yapılır. No touch lazer süreci 5-6 dakika civarındadır.

Göz Lazer Ameliyatı Uygulaması Nasıl Yapılıyor?

Göz lazer ameliyatı uygulaması, tercih edilen tekniğe göre değişiklik gösterir. Tüm teknikler damla anestezisi ile yapılır. Ek bir anesteziye ihtiyaç olmaz.

Lasik yönteminde, korneanın en üst tabakasında bir flep (kapakçık) oluşturulur. Flep lazer ile oluşturulur. Bu kapakçık, korneadan koparılmaz, nazikçe kaldırılır ve alttaki dokuya lazer ışınları gönderilir. Flep tekrar kornea üstüne kapatılır ve işlem sonlandırılır.

Notouch lazer tekniğinde ise göze bir kesi ya da vakum uygulanmaz. Damla anestezisi sonrası, lazer ışını göze direk uygulanır. İşlem süresi 40-50 sn arasıdır. Tedavi sonunda göze antibiotikli damla damlatılır. Hasta, kısa bir istirahat sonrasında taburcu edilir.

No Touch Lazer Yöntemi Hangi Hastalara Uygulanabilir?

No touch lazer detaylı inceleme ve göz muayenesi sonrası uygun bulunan kişiler uygulanır. Miyop, astigmat ve hipermetropu kalıcı olarak düzeltir. Yani, uzak ve yakın görme sorunu yaşayan kişiler bu tedavi için aday olabilir.

No touch lazer uygulamasında göze herhangi bir vakum uygulanmaz. Bu sebeple, retinasında yırtık ve yırtığa meyilli hastalara, güvenli bir şekilde yapılabilir. Daha önce katarakt ameliyatı olmuş ve gözlük takmak zorunda kalanlarda iyi bir seçenektir.

En can alıcı nokta ise, özellikle korneası ince olan ve kornea yüzeyi normalden dik olan kişilerde tek lazer seçeneği olmasıdır. Diğer lazer tekniklerinde kornea kalınlığının normale yakın olması gerekir.

No touch lazer yönteminde, göze herhangi bir kesi yapılmaz veya bir parça çıkarılmaz. Lazer sonrası gözde doku kaybı çok azdır. Dolayısıyla çok daha ince kornealarda ve yüksek numaralarda güvenle uygulanabilir.

No touch lazer tedavisi aşağıdaki;

*18 yaşını doldurmuş,

*Son 6 ay içerisinde 0.75 ve üzeri numara artışı olmayan,

*Kornea topografisi ile uygunluk tespit edilen,

*Gözüne temas edilmesini istemeyen veya çekinen,

*Daha önceden geçirilmiş lazer sonrası numara kalan,

*Yüksek miyop ve astigmat olan,

*11- 12 numaraya kadar miyop,

*6 numara kadar astigmat ve 6 numara hipermetrop olan,

*500 mikron altı korneası olduğu için diğer lazer yöntemleri uygulanamayan,

*Dik kornea yapısı olan,

*Başlangıç keratokonus tanısı almış veya gizli keratokonus olan ( hibrid lazer= No touch+ Crosslink),

*Kuru göz ihtimali nispeten yüksek olan,

*Aşırı heyecanlı veya panik atak olan,

Kişilere güvenle ve başarı ile yapılabilir.

Kliniğimize, başka merkezlerce lazer tedavisinin uygun görülmediği birçok hasta başvurmaktadır. Bu hastaların birçoğuna, başarı ile no touch lazer uygulaması yapmış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

No touch Lazer Kimlere Uygulanmaz?

No touch lazer, birçok avantajı sayesinde tedavi olabilecek hasta sayısını artırmıştır. Yine de bazı kişilere uygulanmaz.

No touch lazer;

*18 yaşını doldurmayan,

*Numara ilerlemesi durmayan (son 6 ayda 1 numara ve üstü artış),

*Hamile anne,

*Korneası aşırı ince olan,

*Orta ve ileri evre keratokonus olan,

*Yandaş göz hastalığı olan (Retina, kornea dejenerasyonu vb)

*İleri evre göz kuruluğu olan,

*Kataraktı olan,

Kişilere önerilmez.

No touch Laser İşlemi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

No touch lazer sonrası gözlerin kapatılması gerekmez, hasta iki gözü açık evine gidebilir. Bu süreçte hastanın gözünü UV (güneşten) koruması için koruyucu bir gözlük verilmektedir.

Bu gözlük sadece ilk 3 gün boyunca kullanılır. 48 saat süreyle gözlerde yanma, batma olabilir. No touch lazer sonrası şiddetli bir ağrı olmaz, verilen damlalar sayesinde bu süreç konforlu geçirilir.

3 gün boyunca küçük yazıları bulanık görme türü yakınmalar olabilir. Hasta üç günlük istirahatten sonra 4. gün kontrole gelmektedir.

Tedaviden sonraki 4. günde hasta rutin faaliyetlerine geri dönebilir. Ekranlı araçları (TV, bilgisayar) kullanabilir. 6. günün sonunda ise kendi aracı ile seyahat edebilir.

No touch lazer iyileşme süreci ilerledikçe, hastanın sağlıklı görme seviyesinde de artış olacaktır. Bu süreç yaklaşık olarak üç haftayı bulabilmektedir. No touch lazer tedavisi sonrasında göz numarasında herhangi bir artış gerçekleşmez.

Yani tekrar kontakt lens ve gözlük kullanımı gibi durumlar söz konusu değildir.

Uygulama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

No touch lazer sonrası, ilk bir hafta boyunca göz suyla temas etmemelidir. İşlem sonrasında reçete edilen göz damlaları düzenli kullanılmalıdır. Damla kullanımı çoğu zaman 4 haftada sona erer.

UV ışıktan korunmak gerekir. Özellikle ilk 2 haftada güneş gözlüğü kullanımı konusunda hassas davranılmalı ve güneşin yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkılmamalıdır. Operasyon sonrası  hemen araç sürülmemelidir. No touch lazer sonrası ilk 4 günde bilgisayar, TV kullanımı gibi faaliyetler önerilmez.

Havuz, deniz, sauna gibi aktiviteler 2 hafta kadar önerilmez. 1 hafta sonra hafif egzersize başlanabilir. Göz ovuşturmak veya kaşımak iyileşmeyi geciktirebilir.

No touch Lazer (TransPRK) Tedavisinin Etkisi Kalıcı mıdır?

Tüm lazer tekniklerinde hasta seçimi önemlidir. 18 yaşını doldurmuş ve numara ilerlemesi durmuş kişilere göz lazer tedavisi tavsiye edilir. Göz yapısı uygun ve diğer kriterleri karşılayan kişiler ideal adaylardır.

Notouch lazer tedavisinin etkisi kalıcıdır. İşlem sonrasında tekrar gözlük veya kontakt lens kullanımına gerek kalmaz. Notouch lazer ile uzak ve yakında kalıcı ve net bir görüş elde edilir.

No touch Smart’ın Farkı Nedir?

No touch lazer tedavisinin öncüsü ve dünyaya ilk sunan firma Alman Schwind olmuştur. Bu firmanın ürettiği Amaris modeli, göz lazer tedavilerinde bir çığır açmıştır.

Göze temas etmeden veya herhangi bir parça çıkarmadan, göz lazer tedavisi mümkün hale gelmiştir. Bu sayede ince korneası olan, yüksek numaralı kişiler artık göz lazer ameliyatı olabilmektedir. Vakum uygulanmadığı için ve doku kaybı minimal olduğu için göz kuruluğu riski de çok düşüktür.

No touch Smart deyimi Alcon firmasının, Schwind’den sonra ürettiği lazer cihazı ile yapılan tedavi için kullanılmaktadır. Temelde uygulanan tedavi aynıdır. Uygulama süresinin bir miktar daha uzun olduğu tespit edilmiştir. İyi bir uygulama olmakla beraber, tedavi sonucu üzerine belirgin bir üstünlüğü yoktur.

No touch Lazer Kaç Günde İyileşir?

No touch lazer sonrası hasta hemen taburcu edilir. Reçete edilen damlaları düzenli kullanmak gerekir. İlk 48 saatte yanma, batma gibi şikayetler olsa da verilen damlalar ile bu süreç konforlu atlatılır. Şiddetli bir ağrı beklenmez. İlk 3 günde hafif bulanıklık normaldir.
4.günde yapılan kontrolden sonra, rutin faaliyetlere başlamak mümkündür. Bilgisayar ve Tv gibi ekranlı araç kullanımının ilk 1 hafta sınırlı tutulması önerilir. 6. günden sonra araç kullanmak serbesttir. Görsel netlik 20. güne kadar artmaya devam eder.

Operasyon sonrası ilk 1 hafta gözün su ile temas etmemesi önerilir. UV ışıktan korumak iyileşmeyi hızlandırır. Bu nedenle, dış ortamda ilk 3 hafta UV filtreli güneş gözlükleri kullanmak gerekir. Oda koşullarında gözlük kullanımına ihtiyaç yoktur.

No touch Lazerin En Önemli Komplikasyonu?

No touch lazer, başarılı ve sonuçları kestirilebilir bir tedavidir. Göze temas edilmesini istemeyen, hassas kişilerde özellikle tercih sebebidir. İnce ve dik kornealı, yüksek miyoplarda diğer lazer teknikleri risklidir.

No touch lazer tekniğinde, herhangi bir kesi yapılmadığı için doku kaybı minimaldir. Dolayısıyla diğer lazer yöntemlerinin uygun görülmediği birçok hastada güvenle ve başarı ile uygulanabilir.

No touch lazer sayesinde, görme kaybı ya da görüşün mevcuttan daha kötü olması gibi riskler tarihe karışmıştır. Diğer bazı tekniklerde olduğu gibi kesi ile oluşturulan flebe( kapakçık) ihtiyaç yoktur.

Bu sayede flep kayması ve oturmaması gibi riskler ortadan kalkmıştır. Aynı zamanda göz kuruluğu riski minimaldir. Bununla beraber, tüm tedavilerde olduğu gibi çok düşük de olsa komplikasyon ihtimali vardır.

Pratik uygulamada no touch lazerin en önemli komplikasyonu haze oluşumudur. Korneada bir çeşit beyazlaşma halidir. Çoğu zaman parasantral gelişir ve görme aksını kapatmaz. 7 numara üstü miyop düzeltmelerde görülebilir.

Hastanın reçete edilen damlaları düzenli kullanmaması ve güneşten iyi korunmamak risk faktörleri arasındadır. Neyse ki günümüzde kullandığımız damlalar ve düzenli takip ile çok hızlı toparlar ve tekrarlamaz.

No touch Ne Zaman Tercih Edilir?

No touch lazer;

*Yüksek numarası olan (11- 12 numara miyop)

*İnce ve dik korneası olan,

*Yakın dövüş veya ağır spor yapan ( Flep olmadığı için),

*Başlangıç ya da gizli keratokonus olan (hibrid lazer yapılır),

*Göze temas veya vakum istemeyen,

*İnce ve dik kornea nedeniyle diğer lazer tekniklerinin riskli bulunduğu,

*Göz Kuruluğu riski yüksek olan,

*Daha önce lazer veya katarakt operasyonu olmuş ama numara kalan,

Kişilerde özellikle tercih edilir.

Gece Görüş Problemlerinde Nasıl Bir Uygulama Yapılır?

Kartal gözü olarak bilinen wavefront uygulamasında, kişiye özel birçok parametre ölçülür. Miyop, astigmat, hipermetrop dışında görme problemi yaratabilecek birçok kusur tespit edilebilir.

Aynı zamanda göz bebeği çapı da değerlendirilir. Bu sayede Wavefront tekniği ile kişiye özel bir tedavi yapılmış olur.

Göz bebeği büyük kişilerde, gece görüş problemi çıkma ihtimali yüksektir. Bu hastalarda wavefront tekniğiyle no touch lazer tercih edilir. Böylece gece görüş problemi yaşanmadan başarılı bir sonuç elde edilir.

Neden No touch Lazer Olmalıyım?

 • Tedavi göze herhangi temas olmadan yapılır.
 • İşlem sırasında vakum, kesi yapılmaz, ağrı hissedilmez.
 • Hasta açısından oldukça konforludur.
 • Aşırı heyecanlı ve panik atak kişilerde göz lazer tedavisini mümkün kılar.
 • Her iki göze aynı seansta tedavi edilir.
 • 500 mikron altı ince kornealarda uygulanabilir.
 • Yüksek numaralarda tedavi mümkündür.
 • Diğer lazer tedavilerinin riskli bulunduğu birçok hastaya yapılabilir.
 • Miyop, hipermetrop ve astigmatlara uygulanabilir.
 • Gözden bir flep kaldırmaya ya da bir parça çıkarmaya gerek yoktur.
 • İşlem sonrası gözleri kapatmaya gerek yoktur.
 • Kesi olmadığından göz kuruluğu ihtimali çok düşüktür.

No touch Lazer Göz Ameliyatı Kaç Kez Yapılabilir?

No touch lazer miyop, hipermetrop ve astigmat tedavisinde kalıcı bir tedavi sağlar. İşlem sonrası tekrar gözlük veya kontakt lens kullanmaya gerek kalmaz.

No touch lazer tekniğinde göz üzerinde herhangi bir kesi yapılmaz. Bu sayede lazer düzeltmesi sırasında doku kaybı diğer tekniklere göre çok azdır. Neticede ince kornealarda bile operasyonun tekrar edilmesi mümkündür.

Pratik uygulamamızda, no touch lazer sonrası 2. bir müdahale ihtiyacı neredeyse hiç yaşanmasa da teknik olarak bu mümkündür. Yani ihtiyaç halinde operasyon tekrarlanabilir.

No touch Lazer Kaç Dereceye Kadar Uygulanabilir?

Göz lazer tedavilerine karar verirken, kornea kalınlığı, topografik parametreler ve kişinin numaraları değerlendirilir.

No touch lazer çok ince kornealarda ve yüksek numaralarda göz lazer operasyonunu mümkün kılmıştır.

Örnek vermek gerekirse; 485 mikron ve 6 numara miyop bir hastada LASİK ile göz lazer tedavisi düşünülemez. (İdeal kornea 550 mikrondur).

Yukarıda belirtilen hastada no touch lazer ile son derece güvenli ve başarılı bir sonuç elde etmek mümkündür.

Hastanın göz yapısına göre değişmekle birlikte;

 1. 11- 12 numaraya kadar miyop,
 2. 6 numara astigmat ve
 3. 5 numara hipermetrop,

no touch lazer ile düzeltilebilir.

No touch Lazer Tedavisinin Zararları Var mıdır?

No touch lazer, birçok avantajından ötürü, tüm dünyada ve ülkemizde daha çok tercih edilen teknik olmuştur. Diğer lazer yöntemlerinin riskli bulunduğu birçok hastanın, göz lazer tedavisi güvenli bir şekilde yapılır hale gelmiştir.

No touch lazer ile göz lazer tedavisi olabilecek hasta sayısı artmış olsa da tüm lazer tekniklerinde olduğu gibi doğru hasta seçimi ve planlama önemlidir.

Operasyon sonrası reçete edilen damla kullanımı ve ilk 2 hafta dış ortamda UV’ den korunmak önemlidir.

İleri evre göz kuruluğu, çok ince kornea, orta veya ileri seviye keratokonus hastalarında tedavi önerilmez. Kesin kontrendikasyonu olan bu kişiler dışında tedavi planlanırsa, no touch lazer ile herhangi bir yan etki oluşmadan başarılı sonuçlar elde edilir.

Yüzey Tedavileri Sonrasında Hemen Net Görüş Sağlanır mı?

No touch lazer, yüzey tedavilerinin en modern ve trend olanıdır. No touch lazer tekniğinde, görsel netlik flepli operasyonlara göre biraz daha geç oturur.

Lasik sonrası hasta, ertesi gün görsel netliğe kavuşurken, no touch lazer ile 4. günden itibaren netlik belirmeye başlar. 3 haftaya kadar, her geçen gün görüşün daha da netleştiği fark edilir.

No touch lazer sonrası, 4. günden itibaren rutin faaliyetlere başlanır. Bilgisayar, telefon kullanmak mümkündür. 6. günden sonra araç sürmek serbesttir.

No touch Lazer Tedavisi ile Kaç Numaraya Kadar Gözlük Kusuru Tedavi Edilebilir?

Hastanın göz yapısına göre değişmekle birlikte; 11- 12 numaraya kadar miyop, 6 numara astigmat ve 5 numara hipermetrop, no touch lazer ile düzeltilebilir.

No touch Lazer (Trans PRK) Yan Etkileri Var mıdır?

No touch lazer tedavisine, detaylı inceleme ve göz muayenesi sonucu karar verilir. Doğru hastaya işlem uygulanırsa yan etkileri göz ardı edilecek kadar azdır.

Tüm lazer tekniklerinde, özellikle LASIK yönteminde göz kuruluğu riski daha fazladır. No touch lazer yönteminde kesi olmadığı için, göz kuruluğu ihtimali çok düşüktür.

Binlerce no touch lazer uygulamamız neticesinde sınırlı sayıda hastamızda göz kuruluğu belirmiştir. Bunların da tamamı ilaç ile tedavi edilebilir durumdadır.

No touch Lazer mi Lasik mi?

Lazer tedavisi için başvuran hastaların tamamının cevabını merak ettiği soru budur. Detaylı inceleme sonucu, göz yapısı her iki tekniğe de uygun bulunan hastalarda, hangi tekniğin uygulanacağına karar verirken, bazı unsurlar dikkate alınır.

 1. Hızlı görsel rehabilitasyon isteyen,
 2. Günlük rutininden 1 günden fazla uzak kalmak istemeyen,
 3. Yurtdışından veya şehir dışından gelen
 4. 4 gün kalamayacak kişilerde

göz yapısı uygunsa LASIK tercih edilir.

Operasyon için

 1. Minimum 4 gün istirahat süresi ayırabilen,
 2. Göze temas edilmesini istemeyen hassas kişiler,
 3. Dövüş sporları gibi temaslı sporlarla uğraşanlar veya ağır egzersiz yapanlar,
 4. Göz kuruluğu riski yüksek olanlar için

No touch lazer tedavisi doğru tercihtir.

Yani kişinin ihtiyaçları ve beklentileri göz önünde tutulur. Bununla birlikte 3 hafta sonunda görsel netlik olarak her iki tekniğin sonuçları birbirine yakındır.

No Touch Lazer Fiyatları nedir? Pahalı bir Tedavi midir?

Sizler de oldukça ekonomik şartlarda no touch lazer ile kalıcı olarak gözlük veya kontakt lensten kurtulabilirsiniz. Üstelik uzun dönem gözlük veya kontakt lens maliyeti göz önünde tutulursa oldukça cost- effective bir tedavi olduğu ortadadır.

No touch lazer fiyatı, operasyon uygunluğu ve detaylar için WhatsApp veya telefonla yoluyla bizle iletişime geçebilirsiniz. No touch lazer fiyatları hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Related projects