Presbiyopi Nedir?

Presbiyopi, göz içi doğal lensimizin esnekliğini kaybedip yakın odaklama fonksiyonunu kaybetmesidir. Vücuttaki diğer organlarda olduğu gibi yaş alma sürecinin bir parçasıdır. Daha çok 40 yaşında başlar ve zamanla odaklama yeteneği giderek azalır.

Yakını netleştirmek için gözlüğe ihtiyaç duyulur. İnsan ömrünün uzaması ve ekranlı araçların daha fazla kullanılması ile presbiyopi en önemli göz hastalıklarından biri haline gelmiştir.

Göz alanında faaliyet gösteren teknoloji firmalarının neredeyse tamamı presbiyopi tedavisi innovasyon için yatırım yapmaktadır. Biz göz cerrahlarının da ameliyat listesinde presbiyopi operasyonları en üstte yer almaya başlamıştır.

Presbiyopi Neden Olur?

Gözümüzün içinde doğal bir mercek bulunur. Bu mercek saydam ve esnek yapıdadır. Göze gelen ışınların retina üzerinde doğru noktaya düşmesini sağlar. Bu sayede uzak görüş oluşur.

Aynı zamanda esnek yapısı sayesinde şekil değiştirir. Böylece yakın ve orta mesafe için odaklama yaparak net görüş sağlar.  Genç yaşlarda mercek esnek ve yumuşaktır. Şeklini kolayca değiştirip odaklama işlevini yapar.40 yaşından sonra ise esnekliğini yitirir.

Şeklini değiştirmekte güçlük yaşar ve odaklama gücü azalır. Yakın ve orta mesafede görüş bulanır. Kitap okumak, bilgisayar, telefon kullanmak gibi rutin faaliyetleri yapmakta zorlanılır. Presbiyopiyi durduran bir ilaç veya damla yoktur. Yaş almanın doğal sürecidir. Presbiyopi ancak gözlük ve akıllı lens ameliyatı ile düzeltilebilir.

Presbiyopinin Belirtileri Nelerdir?

Presbiyopi 40 yaşlarında başlar ve ilk dönemde çok fazla şikayete neden olmaz. 46-47 yaşından sonra şikayetler artar ve yakın görüş giderek bozulur.

Bu yaşlardan sonra kaçınılmaz bir şekilde doktora başvururlar. Hipermetropisi olan kişiler zaten genç yaşlardan itibaren yakın bozukluğu yaşadıkları için 38-39 yaşlarında ek bir yakın gözlük ihtiyacı duyar. En sık görülen şikayetler;

  • Normalde okuduğu mesafede görememe
  • Telefon, kitap gibi cisimleri uzaklaştırarak netleştirme
  • Yakın çalışma sonrasında baş ve göz ağrısı
  • Loş ışıkta ve alacakaranlıkta görüşün bozulması
  • Okuduğu metinde satırlarda kayma

Presbiyopinin Tedavisi Nedir?

Presbiyopi tedavisinde göz lazer tedavileri ve en sık olarak da göz içi akıllı lens ameliyatı gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Gözlük, presbiyopinin en basit düzeltme yöntemidir. Bir tedavi yöntemi değildir. Çok odaklı veya tek odaklı gözlükler sayesinde kişinin yakın görmedeki bulanıklığı düzeltilir.

Ancak gözlük bir tedavi yöntemi değildir. Kalıcı bir çözüm olmaması ve gözlük taşımanın güçlüğü gibi faktörler hastaları başka arayışlara itmektedir.

Göz Lazer Tedavileri

Presbylaser; Bu tedavi yönteminde kornea lazerle yeniden şekillendirilerek yakın görüş sırasında kırıcılığın artması hedeflenir. Tek göz uygulama tercih edilir.

Uzak görme problemi olmayan emetroplarda ve düşük hipermetroplarda iyi sonuç verir. Ancak bu teknikle sadece korneanın kırıcılığı artırılır. Yani asıl problemin kaynağı olan göz içi doğal lensimize müdahale edilmemiş olur.

Kalıcı bir çözüm olmasa da akıllı lens istemeyen nispeten genç yaş grupta yapılabilir. Günümüzde akıllı lens teknolojisinin ilerlemesi, lazer tedavilerini geri plana itmiştir.

Göz İçi Mercekler (Akıllı Lensler)

Akıllı lens tedavisi, presbiyopi düzeltmesinde en çok gelişme ve innovasyonun yaşandığı alan olmuştur. Özellikle son 10 yılda bu lens teknolojisinde yaşanan gelişmeler baş döndürmektedir. Kalıcı ve ömürlük bir çözüm olması öne çıkan özelliğidir.

Zira problemin kaynağı olan ve fonksiyonunu yitiren doğal göz içi merceğimiz akıllı lens ile değiştirilir. Akıllı lens sonrası bir daha gözlük ihtiyacı olmaz ve numara değişikliği yaşanmaz. 2020 yılına kadar en çok trifokal (3 odaklı)akıllı lensler kullanılmıştır.

Üzerindeki çok sayıda halka sayesinde uzak orta ve yakın mesafede odaklanma sağlayarak net görüş sağlar. Operasyon sonrası kısa bir nöroadaptasyon süreci yaşanır. Beyin yeni görüntüye uyum sağladıktan sonra tüm mesafelerde gözlüksüz görüş sağlanır.

Bazı hastalarda halkalar arasındaki geçişten kaynaklı harelenme ve ışık dağılması olabilir. Bu geçici bir şikayettir.2021 itibarıyla kullanmaya başladığımız yeni nesil akıllı lens halkasız olarak üretilmiştir.

Bu halkasız akıllı lensin avantajı, nöroadaptosyon sürecine gerek olmaması ve ışık dağılması gibi şikayetlerin hiç oluşmamasıdır. Presbiyopi tedavisinde tüm dünyada en sık akıllı lens tedavisi uygulanır.

Presbiyopi Tedavisi Fiyatları

Presbiyopi tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Related projects