Lasik Göz Ameliyatı Nedir?

Lasik ameliyatı, gözlük veya kontakt lens kullanan kişilere net görüş sağlamak için uygulanan bir refraktif cerrahi yöntemidir.

LASİK operasyonu ile göz yüzeyinde hazırlanan flep (kapakçık) altına lazer ışınları gönderilir ve bulanık görmeye sebep olan kırma kusurları düzeltilir.

Lasik ameliyatı tüm dünyada yaklaşık 30 yıldır uygulanan ve başarısı kanıtlanmış bir tekniktir. Ülkemizde de en sık yapılan lazer göz operasyonudur.

Net bir görüş için ışığın korneada düzgün bir şekilde kırılması ve retina üzerinde odaklanması gerekir. Kırma kusuru olan kişilerde ışık korneada doğru kırılamaz. Bu sebeple odaklanma doğru noktada olmaz ve bulanık görme olur.

LASİK ameliyatı, yıllardır göz çizdirme ameliyatı diye bilinse de aslında göze çizme yapılmaz. LASİK ameliyatında korneanın en üst kısmında flep (kapakçık) hazırlanır bu işlem de lazer ile yapılır, yani bıçak kullanılmaz.

Sonrasında bu kapakçık korneadan koparılmadan sıyrılarak kaldırılır. Kapakçık altında kalan kornea bölgesine lazer ışınları gönderilerek yeniden şekillendirme yapılır.

Lazer sonrası flep tekrar örtülür ve doku bir gün içerisinde birbirine tutunur. Lasik sonrası hasta 2 ila 4 saat arasında görmede netleşme hissetmeye başlar.

Lasik Ameliyatı Hangi Göz Bozukluklarında Uygulanır?

LASİK operasyonu ile miyopi, hipermetropi, astigmatizma düzeltilebilir. Bu göz bozukluluğu olan kişiler gözlük ve kontakt lens takmadan net görüş sağlayamazlar.

Lasik operasyonu ile bu kişiler gözlük veya kontakt lense bağımlı yaşamaktan kurtulurlar.
a) Miyopi, uzağı net görememe sorunudur. Göze gelen ışınlar retinanın önüne düşer ve uzaktaki nesneler bulanık görülür. Yakın görmede genelde bir sorun yaşanmaz.

Lasik operasyonu ile nispeten dik olan kornea yapısı yeniden şekillendirilip düzleştirilerek ışınların retina üzerine odaklanması sağlanır ve böylece net görüş sağlanır.

 1. b) Hipermetropi, uzak görmede sorun yokken yakın görmenin bulanıklaşmasıdır. Yakın okuma sırasında satırlar kayar, harfler birbirine girer. Kişi farkında olmadan elindeki kitabı kol mesafesinin ötesine götürmeye çalışır.

Bu kişilerin korneaları düz olduğu için ışınlar retina arkasına düşer. Lasik operasyonu ile kornea dikleştirilerek retina üzerine odaklanma sağlanır.

 1. c) Astigmatizma, korneanın dikey ve yatay eksende farklı kırıcılıkta olmasından kaynaklanır ve ışınlar dağınık odaklanır. En fazla rahatsızlık veren kırma kusurudur. Hem uzak hem yakında bulanık görüşe sebep olur.

Lasik operasyonu ile korneanın şekli düzeltilerek ışınların dağınık değil düzenli odaklanması sağlanır.

Lasik Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

LASİK operasyonu için;

 1. Kornea yapısının uygun olması( Topografik olarak)
  18 yaşını doldurmuş olmak
 2. Son 6 ay içerisinde 0.75 ve üzerinde numara artışının olmaması
 3. Bozukluğun derecesi LASİK operasyonu ile düzeltilebilir seviyede olması gerekmektedir.
 4. Kornea tabakasının kalınlığının yeterli olması
 5. Başka kronik göz hastalığının olmaması gerekmektedir.

Lasik operasyonu ile;

o 10 numaraya kadar Miyopi
o 6 numaraya kadar Hipermetropi
o 6 numaraya kadar Astigmat, düzeltilebilir.

Kimler LASİK Ameliyatı Olamaz?

 • 18 yaş altı
  • Göz numarasında ilerleme devam edenler
 • Göz numaraları çok yüksek olanlar
  • İnce kornealı kişiler
  • İleri evre göz kuruluğu olanlar
  • Kontrolsüz diyabet hastaları
  • Keratokonus teşhisi konmuş kişiler
  • Aynı zamanda katarakt, glokom, retina bozuklukları gibi yandaş göz hastalığı bulunan kişiler,

Lasik operasyonu için uygun değildir.

Lasik Ameliyatı Öncesi Uygunluk Nasıl Değerlendirilir?

LASİK operasyonu için uygunluk değerlendirmesinde detaylı göz muayenesi esasdır. Kontakt lens kullananların minimum 1 gün önceden lenslerini çıkarıp muayeneye gitmesi önerilir, aksi halde test sonuçları hata verir.

 • Önce göz numaraları doğru tespit edilir ve lazerle düzeltilebilir seviyede olup olmadığı değerlendirilir.
 • Kornea kalınlığı, topografi ya da pakimetri ile tespit edilir, kornea belirlenen numara düzeltmesi için yeterli kalınlıkta mı değil mi bakılır.
 • Kornea topografisi ana testimizdir. Kornea yüzey haritasını ayrıntılı gösterir. 10’a yakın parametre verir. Hem operasyona uygunluk hem de kişiye özel lazer tedavisi planlaması yapılabilir.
 • Göz bebeği çapı çoğunlukla gözden kaçırılan ama sonuç üzerinde çok etkisi olan bir kriterdir. Büyük gözbebeğine sahip kişilere wavefront değil standard Lasik uygulanırsa kalıcı gece görüş bozuklukları ortaya çıkabilir.
 • Göz kuruluğu ve retina bozuklukları açısından damlalı muayene yapılması gerekir.
 • WAVEFRONT analizi ile gizli keratokonus tespiti yapılabilir ki bu durumda kişi operasyona uygun değildir.
  Tüm bu değerlendirmeler sonrasında alternatif tedavi teknikleri de konuşularak operasyona karar verilir.

LASİK Ameliyatı Hakkında Doktor Görüşmesinde Hangi Soruları Sormalıyım?

LASİK operasyonu öncesinde tüm testler uygun çıksa da kişinin tüm süreci doğru algılaması gerekir. Kafasında bir soru işareti kalmaması çok önemlidir. Operasyon sonrası mutlu olmanın anahtarı budur.

Göz Numaralarım Lasik Operasyonuna Uygun mu?

LASİK operasyonu ile 10 numaraya kadar miyop, 6 numara hipermetrop ve astigmat düzeltilebilir. Bu sınırların üstünde ise alternatif çözümler düşünmek gerekir. Örneğin; 16 numara miyop bir hastada Lasik’den ziyade fakik göz içi merceği düşünmek gerekir.

Kaç Yaşında Lasik Olmalıyım?

18 yaşını doldurmuş, kornea yapısı uygun ve numara ilerlemesi olmayan kişilere Lasik yapılabilir.

Lasik Sonrası İleride Başka Göz Ameliyatı Olabilir miyim?

Lasik operasyonu olan kişilere ileri yaşlarda katarakt, akıllı lens gibi operasyonlar güvenle yapılabilir.

Lasik Sonrası Numaralarım Tekrar Eder mi?

Numara stabilizasyonu sağlanmış kişilere işlem planlanırsa numara tekrar etmez.

İlerleyen Yaşlarda Tekrar Gözlük Kullanacak mıyım?

45 yaş sonrası yakın gözlüğü ihtiyacı doğabilir.

Lasik Ameliyatı ve Sonrası Süreç Nasıl?

LASİK operasyonu damla anestezisi ile yapılır. Göz çevresi antiseptiklerle temizlendikten sonra yüzü tamamen kapatmayan şeffaf bir örtü ile örtülür. Daha sonra işlem başlar.

Flep (kapakçık) hazırlandıktan sonra korneaya lazer ışını uygulanır. Bu aşamada kişinin yukarıdaki ışıkları takip etmesi istenir. Lazer sonrası kornea yıkanır ve flep kapatılır. Göze antibiotikli damla konulur ve işlem bitirilir. Tüm süreç 5-6 dakika civarında sürer.

Operasyon sonrasında ilk gün, şeffaf koruyucu bir gözlük takılır bandaj ya da kapamaya gerek yoktur. İşlemden 2 saat sonra verilen damlalar 3 saat aralıklarla uyuyana kadar kullanılır. Operasyondan 2 ila 4 saat sonra görmede netleşme başlar.

Ertesi gün ilk kontrol yapılır ve damlaları düzenli kullanmak kaydıyla hemen rutin hayata başlanabilir. İlk 1 hafta gözü ovalamak, su vurmak tehlikelidir. Kişi, Lazer sonrası 1 ay deniz, havuz, sauna gibi etkinliklerden uzak durmalıdır.

Lasik Ameliyatı Sonrası Bulanık Görme Normal mi?

Lasik operasyonu sonrası ilk birkaç saat bulanık görme normaldir, en geç ertesi gün görmenin netleştiği hissedilir.

Intralase (Femtosaniye Lazer) Nedir?

LASİK operasyonun ilk aşamasında korneada kapakçık ( flep ) hazırlanır. Flep korneaya uç kısmında bağlı, sıyrılabilir bir kapakçıktır. Flep hazırlanması eskiden çok ince mikrokeratom denilen bıçaklar ile yapılıyordu.

Günümüzde ise Femtosaniye dediğimiz lazer teknolojisi ile flep  artık bıçaksız olarak yapılmaktadır. Bu sayede mikrokeratomun neden olabileceği tüm yan etkiler ortadan kalkmıştır.

INTRALASE sayesinde, operasyon sonrası iyileşme daha hızlı ve rahat olur. Bu da ameliyatın başarısını ve iyileşme döneminde hasta konforunu arttırır. Intralase ile istenilen kalınlıkta flep hazırlanabilir.

Böylece ince kornealı kişilerde ince flep hazırlanarak LASİK operasyonu güvenle uygulanabilir. INTRALASE’in diğer bir avantajı da göz kuruluğu ihtimalinin çok düşük olmasıdır.

İLasik Nedir?

Korneada flebin, femtosaniye lazer ile hazırlanmasına intralase denir. Wavefront ise kişiye özel ayrıntılı kornea haritasıdır, parmak izi gibi en ince ayrıntıları veren özel bir ölçümdür.

Bu iki işlem, yani INTRALASE lazer ile WAVEFRONT ölçümü birleştirilerek yapılan LASİK operasyonuna İLASİK operasyonu denir. İLASİK’te tüm tedavi kişiye özel planlanır ve uygulanır.

Smile Lazer /RELEX Nedir?

Femtosaniye lazer ile korneanın içerisinde herhangi bir kesi yapmadan ince bir lentikül (disk) oluşturulur. Daha sonra çok küçük bir alandan bu disk çıkarılır. Sonuçta kornea düzleşmiş olur ve kırıcılık azalır. Yani miyop tedavi edilmiş olur.

Bu yöntemde herhangi bir kesiye ya da flep (kapakçık) hazırlamaya gerek yoktur. Bu sayede korneanın mekaniği bozulmaz. İnce kornealarda uygulanabildiği için yüksek numara miyoplarda veya astigmatlarda tercih edilir.

LASİK Ameliyatına uygun olmayan gözlerde hangi tedaviler yapılabilir?

LASİK operasyonuna uygun olmayan gözlerde farklı cerrahi seçenekler düşünülebilir. Bu seçenekler farklı lazer teknikleri ya da göz içi mercek operasyonları olabilir.

 1. TPRK (No Touch lazer); Bu teknikte kornea yüzeyine hiç temas edilmez. Lazer cihazı korneanın en dış epitel tabakasını açar. Sonrasında korneada şekillendirme işlemi gerçekleştirir.

Korneaya kesi uygulanmadığı ve çok az doku kaybı olduğu için çok ince kornealarda bile güvenle yapılır. Operasyon sonrasında göze 4 gün kadar kontakt lens takılır. Kornea yüzeyi açık kaldığı için ilk 2 gün ağrı yapar. Görüş netliği 5-6 gün sonra belirmeye başlar.

Lasik operasyonuna göre iyileşme süreci biraz daha uzun sürer. Ancak dik ve ince kornealarda tek güvenli seçenektir.

 1. b) Fakik Göz İçi Lensleri; LASİK operasyonu yapılamayacak yüksek numaralı göz bozukluklarında tercih edilir. Bu operasyonda gözün kendi merceğine dokunmadan gözbebeğinin hemen arkasına yapay mercek yerleştirilir. Bu mercek sayesinde ışınlar retina üzerine odaklanır çok yüksek miyop ve hipermetroplarda net görüş saplanır.
 2. d) Refraktif Lens değişimi: Hastanın doğal merceği operasyonla eritilerek yerine akıllı lens koyulmasıdır.

Özellikle hafif de olsa kataraktı olan hastalarda hem katarakt hem gözlükten kurtulma amaçlı yapılır…

Lasik Göz Ameliyatı Fiyatları 2022

Lasik göz ameliyatı fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için uzman asistanlarımızla iletişime geçin…

Related projects